Fizik Tedavi (Fizyoterapi)

Pendik Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi

Fizik Tedavi (Fizyoterapi)

Fizik tedavi hastalıklar, iş kazaları, yaşlılık, yaralanma ve adli vakalar sonucu ortaya çıkan kas-iskelet sistemi bozukluklarının, ağrının, sinir yaralanmalarının, fonksiyon kaybının tedavi edilme yöntemidir. Fizyoterapide çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Elektroterapi, hidroterapi, manuel tedavi, robot ve çeşitli egzersizler bunların başında gelir. Fizik tedavi bireyin ağrılarını azaltarak, özürlülük ve engelliliğin etkilerini en aza indirerek işine ve sosyal yaşamına dönüşünü koaylaştırmaktadır.

Fizik Tedavi Uzmanı (Fiziatrist) ve Fizyoterapist

Tıp eğitimini tamamladıktan sonra Tıpta Uzmanlık Sınavında ilk 400 e girme başarısını göstermiş olan doktorların 4 sene daha Fizyoterapi eğitimi alarak Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı olan kişilere Fiziatrist denir.

Fizyoterapi uygulanmasında hastanın hareket kabiliyeti, ağrı ve özür durumunun tespitini ve ölçümlerini yapmak suretiyle; doktorun bulgu ve tanılarına göre vücut fonksiyonlarının kapasitesinin arttırılmasına yönelik uygulanması gereken tedavileri planlayan, rutin tedavi takibini yapan ve tekrar değerlendirilmesi ve doktora raporlanmasını sağlayan kişiye de Fizyoterapist denir. Ayrıca kişilerin sağlıklı yaşamlarına devam etmeleri amacıyla onlara programlar hazırlarlar ve egzersizler önerebilirler. Fizyoterapistler 4 yıllık tıbbi lisans eğitimi almış sağlık personelleridir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uygulanmasının Faydaları Nelerdir?

Fizik tedavi özellikle ağrı tedavisinde ve hareket kabiliyetini etkileyen durumlar için ön plana çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda hastanın kendi kendine uygulayabileceği basit ve faydalı egzersizlerin yanı sıra alanında uzman kişiler tarafından profesyonel olarak uygulanan tedaviler yoluyla da oldukça etkili sonuçlar alınmaktadır. Uyuşukluk, güç kaybı, yoğun ağrı, kas ve eklem kaynaklı rahatsızlıklar, ilaç veya cerrahi müdahale ile tedavisi mümkün olmayan rahatsızlıklar için fizik tedavi en etkili yöntemdir.

Fizik Tedavi Uygulama Alanları

Fizyoterapi çeşitli hastalıklar ve rahatsızlıklar için uygulanabilir. Bunlardan başlıcaları;

 • Çeşitli ağrılı durumlar
 • Tüm romatizma kaynaklı rahatsızlıklar ve hastalıklar
 • İnme (Felç)
 • Serebral Palsi
 • Sinir sıkışmaları
 • Tüm kas ve iskelet hastalıkları
 • Spastisite
 • Fıtık
 • Fibromiyalji
 • Eklem kısıtlılığı
 • Kırık – Çıkık durumları ve neticelerinde ortaya çıkan bozukluklar
 • Çeşitli cerrahi müdahaleler sonrasında
 • İş hayatında ortaya çıkan oturma bozuklukları gibi durumlara karşı ön tedavi ve önlem olarak

ve buna benzer birçok alanda fizik tedavi uygulanır.

Fizik Tedavi Uygulanmasının Sakıncalı Olabildiği Durumlar Var mıdır?

Fizyonterapi ve rehabilitasyon tedavi programına uzman hekim onay verdiği sürece uygulanabilir.

Fizik Tedavi Uygulanırken Ağrı Hisseder miyim?

Hastalar tedavilerimizin birçoğunda ağrı sızı hissetmez. Ancak eklem kısıtlılığı gibi bazı durumlarda fizyoterapistin uygulayacağı germe gibi egzersizler sebebiyle hafif ağrılı geçen durumlar olabilir. Ancak iyileşme sürecinde normalleşmeye giden yolda bu egzersizler oldukça faydalıdır, hastalarımızın bu süreçte sabırlı ve motivasyonlu bir şekilde yardımcı olmaları gerekmektedir.

Fizik Tedavi Uygulama Süreleri Ne kadardır?

Genellikle hastalığın ya da rahatsızlığın niteliğine göre değişmekle birlikte; her seans 1 saat olacak şekilde toplamda 10 ila 30 seans aralığında tedavi tamamlanır. Bu süreler dışında muayene, ara kontrol ve son kontroller yapılır.

Fizyoterapi Uygulanarak Tedavi Edilebilen Rahatsızlıklar

Sıkça karşımıza çıkan ve özellikle çalışırken bilinçsiz hareketlenme ya da hareketsiz kalınan masa başı mesai gibi durumlarda yanlış pozisyonda oturma gibi eylemlere sonuç olarak ortaya çıkan rahatsızlıklarda fizik tedavi yine en etkili tedavi yöntemidir. Bu tür ve diğer rahatsızlıkların başında;

 • Boyun ağrısı
 • Bel ağrısı
 • Boyun fıtığı
 • Bel fıtığı
 • Omuz ağrısı
 • Çeşitli kas ve eklem ağrıları

gibi rahatsızlıklar gelir.

Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cuma8.00 – 18.00
Cumartesi8.00 – 15.00
Pazar Kapalı

Online Randevu

Pendik Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi

[rt_cf7_style submit_background_color=”#4aaf52″ submit_hover_color=”#4aaf52″ submit_text_color=”#ffffff” submit_text_hover_color=”#ffffff” radiant_submit_border_style=”solid” radiant_submit_border_color=”#4aaf52″ radiant_submit_border_top=”1px” radiant_submit_border_right=”1px” radiant_submit_border_bottom=”1px” radiant_submit_border_left=”1px” radiant_font_color=”#5e5e5e” padding_right=”10px” padding_left=”10px” radiant_border_style=”solid” radiant_border_color=”#d8d8d8″ radiant_border_top=”1px” radiant_border_right=”1px” radiant_border_bottom=”1px” radiant_border_left=”1px” radiant_background_focus_color=”#ffffff” radiant_focus_style=”solid” radiant_focus_color=”#4aaf52″ radiant_focus_top=”1px” radiant_focus_right=”1px” radiant_focus_bottom=”1px” radiant_focus_left=”3px”][contact-form-7 id=”7827″][/rt_cf7_style]