Yükleniyor...

(0216)390 45 95
(0552) 999 5 999

Robogait Teknolojisi – Yürüme Robotu

images

Robogait Teknolojisi – Yürüme Robotu

Robogait kişinin yürüme yeteneğini tekrardan kazanması için tasarlanmış bir destekli yürüyüş rehabilitasyon yöntemidir. Çalışma sistemi, kullanılamayan bacakların normal yürüyüş temposunda hareket ettirilmesi ve kontrollü bir yük bindirilmesi sağlanmasıdır.

Bazı ağır kazalar sonucunda beyin veya omurilik zarar görebilir. Benzeri inme durumunda da görülebilir. Doğuştan yürüme gibi temel işlevlerden mahrum kalan insanlar da mevcuttur.

Hastalar kendilerine giydirilen özel bir giydirilir. Vücut ağırlığı makineye aktarılır. Daha sonra yürüyüş bandı üzerine kısmi aktarım sağlanır.Yürütücüler yürümede duyarlı davranarak aktif hareketi ortaya çıkarmayı ve güçlendirmeyi hedeflerler. Düzenli ve dengeli egzersizler sayesinde tedavi sonuç verir.

Hastalar spor kıyafet ve spor ayakkabılarla gelirler. Bedenlerine uygun ekipmanlar giydirilir ve cihaza geçilir. Tedavi sırasında hasta karşısındaki ekrandan kendi hareketlerinin simülasyon halini görerek kontrol edebilir.Tedaviyi bir bilgisayar oyunu olarak düşünebiliriz. Hasta, oyundaki oyuncuyu yöneterek, oyunun kuralı gereği bir şeyler toplamak gibi belli görevleri yerine
getirerek tedaviye aktif olarak katılmaktadır. Oyunun zorluk seviyesi ve yürüyüş temposu hastaya göre değişebilmektedir. Diğer yandan makineyi kullanabilmek için en fazla 140 kilo ağırlığında ve maksimum 2 metre boyunda olmanız gerekmektedir.

Bu tedavinin asıl amacı yürüme kaybı yaşayan hastaların tedavisinde başarıya ulaşmaktır. Ayrıca Parkinson hastalığı ve
kalça gibi bazı ortopedik rahatsızlıklarda kullanılabilir. Uzun bir fizik tedavi süresi gerektiren yürüme yetisinin yeniden kazanılması sürecinde robot tedavisi tedavi sürecini ciddi anlamda hızlandırmaktadır.

Ayrıca bu tedavi yöntemi yüksek tansiyon,nörolojik rahatsızlıklar,diyabet hastaları gibi hastalar için uygun değildir.

Robogait – Yürüme Robotu

Robot yardımı ile yürütme rehabilitasyonu olarak kısaca açıklanabilse de uzun uzadıya anlatılması ve kavranması gereken bir terapi tedavi yöntemidir. Vucut ağırlığının bir kısmının hissedilerek bir stabil bant üzerinde destekli yürütme sistemi denilen lokomotor tedavi uygulanmaktadır. Yürüme robotu gelişen teknolojinin sağlık sektörüne katkısının bariz belli olduğu; rehabilitasyon türleri arasında tedaviye büyük katkısnın olduğu bir düzenek ve yöntem olarak kullanılmaktadır. Karmaşık yürüme standart bir düzeneğe bağlanarak fiziksel bozukluklar düzeltilmektedir. Yeniden fiziksel alışkanlık kazanma adına önemli bir düzenek olan robogait hemen hemen bütün bölgelerde kullanılmaya başlanmıştır.

 

Robogait – Yürüme Robotu Nasıl Çalışır

Hastaların üzerine giydirilen taşıyıcı elbise ile tıpkı suyun altındaki gibi vücudun ağırlığı hissetmemesi sağlanır. Vücut ağırlığı vincinde yardımı ile tamamen sıfırlanır. Robotik cihaz aktif hareketi senson teknolojileri sayesinde ön plana çıkarmaktadır. Istenilen hareket daha baskın ve verimli bir şekilde gerçekleşirken iyileşme süresi de oldukça kısalmaktadır.

Kemİklerİn üzerine ağırlık aktarımı hastanın kas yapısının kolay güçlenmesini sağlar. Aşamalı olarak verilecek ağırlık analiz yapabilme ve gelişme düzeyini görebilme açısından oldukça önemlidir. Kas iskelet yapısının gelişimi Yürüme Robotu rehabilitasyonu sayesinde inanılmaz ilerleme kaydetmiştir. Tedavi sonunda hastaların rahatsız olması kas iskelet yapısnın bozulması gibi bir durum söz konusu olamaz. Aynı zamanda hastalar hareketlerini cihaz similasyonundan takip ederek tedavi süreçlerini eylenceli hale getirebilmektedir. Son derece fonksiyonlu ve faydalı devam eden Robogait rehabilitasyon süreci tüm dünyada kullanılmaktadır. Hastanın kendini kontrol edebildiği, fiziksel durumunu anlık takip edebildiği kas yapısını geliştirebildiği bir tedavi ağı her zaman size çok yakın.

Tedavi yürüme kaybının çeşitli evrelerinde olan hastalara uygulansada ortopedik rahatsızlığı olan ve parkinson olan hastalar içinde yapılabilir. Bu tedavi programı yüksek tansiyon hastaları, diyabet hastaları ve nörolojik rahatsızlığı olan hastalar için uygun değildir.yüksek dozda egzersiz proframı bu saydığımız hastaların kaldırabileceği temboyu içermez. Fizik tedavi dalının en hasssas ve gelişmiş tedavilerinden olan robot  her ağırlık ve boydaki hastaya uygulanmaz örneğin maksimum ağırlık 140 boy da 2 metredir. Robogait cihazı hastalara hem tedavi olup hemde eylenmenin yolunu da açmaktadır.

Ücretsiz Servis

Pendik Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezimize ait ulaşımınızı kolaylaştırmak amacıyla ve fiziki engelli hastalarımıza hizmet etmesi için servis seçeneklerimiz bulunmaktadır. Güzergahı ve servis ile alakalı konular hakkında detaylı bilgi almak için lütfen bizi arayınız.

Online Randevu Formu

image