Yükleniyor...

(0216)390 45 95
(0552) 999 5 999

Ortopedik Rehabilitasyon

images

Ortopedik Rehabilitasyon

Ortopedik Rehabilitasyon Fizik tedavi alanında en önemli rehabilitasyon tedavilerinden biridir. Kas iskelet sisteminin hastalıkları ile ilgilenmektedir. Fizyoterapistler tarafından veya fizik tedavi uzmanınca tedavisi yapılan hastaya özel rehabilitasyon programı uygulanır. Bu özel tedavi programı hasta kas yapısı ve psikolojisine uygun olarak uzmanlarımızca kararlaştırılır. İskelet sisteminde oluşabilecek pek çok hastalığa karşı gelişmiş tedavi yöntemleri sunan ortopedik rehabilitasyon uzmanlarımızca son derece profesyonel bir şekilde yürütülmektedir. Ortopedik rehabilitasyon da amaçlanan yanlızca hastayı optimum seviye de iyi etmek değil yapılan tedaviyi de sık sık kontrol ederek korumaktır.

Sporcular da spor yaparken sakatlanabilirler. Onların da çoğu tedavileri bu tedavi kapsamına girer. Sporcu sakatlıkları ve spor yaralanmalarının tedavisinde, günümüzde sporun yaygınlığı ve ekonomisi göz önünde bulundurulduğunda, iyi bir ortopedik tedavi yanında olabildiğince kısa,etkili ve sporcunun performansını en üst düzeyde tutacak rehabilitasyon yaklaşımı da önem kazanmaktadır.

Tedavi kişiye özel olmalı bu nedenle doktorunuzla beraber özgün bir tedavi program yapmalı ve bu programa uymalısınız.

Kliniğimizde gerçekleştirdiğimiz tedavilerde kalça, omuz, dirsek, ayak bileği, el bilek artroskopi, ameliyatları yapılarak hastalara normal sağlık düzeyini sağlayan tedavi süreçleri gerçekleştirilmektedir. Türkiyed e son yıllarda artan bu rahatsızlıklar rehabilitasyon süresi başlamadan gelen hastalarımızın ön yargılı olmasına sebeb olmuştur. Ortopedik rehabilitasyon aynı zamanda eklem kireçlenmesi denilen hastalığa da tedavi seçenekleri sunmaktadır. Son yıllarda türk halkının refah seviyesinin artması ve gelişen teknolojinin de etkisi ile giderek yaygınlaşmaya başlayan bu hastalık özellikle ofis çalışanları için büyük tehdit oluşturmaktadır.

Polikliniğimizde spor fizyolojisi ile ilgili çalışmalarda yürütülmektedir bu çalışmalar profesyonel sporcularla yürütülür. Bu sporcularla genelde artroskopik eklem cerrahisi alanında tedaviler yürütülmektedir. Özellikle sporcular için önemli günlük besin programları, egzersizler ve uzmanlarımızca psikolojik tedaviler uygulanmaktadır. Kliniğimizin destek verdiği hastalıklardan biride skolyozdur. Erken yaşta da rastlanabilen bu hastalık gerekli önlem ve tedavi metodu uygulanmaz ise çok daha ciddi problemlere yol açabilir.

 

Kırık Rehabilitasyonu

Ortalama kırığın kaynama süresi 6 haftadır. Bu seüre içerisinde hastalar denetimli olarakkontrol edilmekte ve hareket kabiliyetleri oluşabilecek yeni sorunların önüne geçilmesi için ksıtlanmaktadır. Kırık tedavisinde Ağrıyı azaltmak ve ödemleri bitirmek için masaj ve tens benzeri tedavi teknikleri uygulanır. Bu evre de koltuk değnekleri ve benzeri araçların doğru kullanımları da öğretilmektedir. İkinci evre ise tamamen ödemi bitirmek ve vücut hareketlerinin yüzde yüzüne geri kovuşmak içindir. Uygun egzersizlerle kol kasları ve hareketleri eski seviyesine çekilene kadar bu tedavi süreci devam eder.

 

Protez Rehabilitasyonu

Amaç ağrıyı gidermek, eklem hareketinin alanını genişletmek, hastanın bağımsızlığını kazanmasına yardımcı olmak gibi sıralanabilir. Omuz, Dirsek, el, bilek, parmak,diz ve kalça protezleri de bulunmaktadır.

 

Ortopedik Rehabilitasyon Hastalıkları

Kırık, Çıkık tedavi süreci, dolaşım bozukluları, skolyoz, eklem eğrilikleri, menisküs, spor sakatlıkları ve bağ sakatlıkları, düz tabanlık, ayak el ve eklem problemleri, ortopedik amaleiyat ve operasyonlar sonrası tam donanımlı rehabilitasyon. Bu hastalıkların  çözümünde son teknoloji görüntüleme, tanı ve tedavi teknikleri kullanılırken hastanın rehabilitasyona konsantre olması sağlanmaktadır. Güncel bilimsel teknikler alanında uzman hekimlerimizce takip edilmektedir.

 

Ortopedik rahatsızlıklar şunlardır;

Düz tabanlık ve ayak sorunları,
Kırık / çıkık sonrası eklem sertlikleri ve dolaşım bozuklukları,
Omurga eğrilikleri,
Ortopedik operasyonlar öncesi ve sonrasında rehabilitasyon,
Menisküs, bağ yaralanmaları ve diğer spor yaralanmaları,

Ortapedik Rehabilitasyonu şu şekilde gruplandırabiliriz;

El ve El Bileği Rahatsızlıkları

El Bileği Gangliyon Kisti
El Tendon Yaralanmaları
Dupuytren Kontraktürü
Karpal Tünel Sendromu
Kayakçı Başparmağı
Skafoid Yaralanması
De Quervain Tenosinoviti
Distal Radius Kırığı

Tetik Parmak
Triangular Fibrokartikaj Kompleks Zedelenmesi

Dirsek Rahatsızlıkları

Kübital Tünel Sendromu
Post Travmatik Dirsek Kontraktürü
Lateral Epikondilit
Medial Epikondilit

Omuz Rahatsızlıkları

Akromiyoklavikular Eklem Sorunları
Omuz Artroplastisi Sonrası Rehabilitasyon
Omuz İnstabilitesi
Rotator Kaf Yırtıkları
Skapular Diskinezi
Hill-Sachs Lezyonu
SLAP Lezyonları
Bankart Lezyonu
Biseps Tendonu Sorunları
Brakiyal Nörit
Donuk Omuz (Adezif Kapsült)
Snapping Skapula
Subakromiyal Sıkışma Sendromu

Diz Rahatsızlıkları

Arka Çapraz Bağ
Kronik Kompartman Sendromu
Medial Kollateral Bağ
Freiberg Hastalığı
Haglund Deformitesi
Halluks Abdukto Valgus
Halluks Limitus ve Halluks Rijitus
Küboid Sendromu
Metatarsalji
Morton Nöroması
Peroneal Tendinit
Plantar Fasiitis
Sinüs Tarsi Sendromu
Mensiküs Hasarı
Ön Çapraz Bağ
Patellofemoral Ağrı
Plika Sendromu
Total Diz Artroplastisi Sonrası Rehabilitasyon
Ayak ve Ayak Bileği
Aşil Tendiniti
Ayağın Bursitleri
Ayak Bileği Burkulması
Charcot Artropatisi
Çekiç – Pençe Parmak
Diyabetik Ayak
Erişkin Edinilmiş Düztaban Deformitesi

Tarsal Koalisyon
Tarsal Tünel Sendromu
Tibialis Posterior Tendiniti

Kalça Rahatsızlıkları

Gelişimsel Kalça Displazisi
Femur – Asetabular Sıkışma
FAI ve Kütleyen Kalça
Femur Başı Aseptik Nekrozu
Kemik Tümörleri
Legg-Calve-Perthes Hastalığı
Total Kalça Artroplastileri Sonrası Rehabilitasyon
Kompleks Bölgesel Ağrı Sendromu
Femur Başı Epifiz Kayması
Kalçada İnflamatuar Artritler
Kalça Kırıkları
Kalça Osteoartriti
Kalça Osteomiyeliti
Kalçanın Transient (Geçici) Osteoporozu
Kalça – Yumuşak Dokularla İlgili Sorunlar

Ücretsiz Servis

Pendik Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezimize ait ulaşımınızı kolaylaştırmak amacıyla ve fiziki engelli hastalarımıza hizmet etmesi için servis seçeneklerimiz bulunmaktadır. Güzergahı ve servis ile alakalı konular hakkında detaylı bilgi almak için lütfen bizi arayınız.

Online Randevu Formu

image