image

10-10-2018

Omuz Sıkışma Sendromu ( İmpingement Sendromu)

Omuz Sıkışma Sendromu ile alakalı hekimlerimiz tarafından yazılmış olan yazılara göz atmanızı tavsiye ederiz. Sizlere bilgi verebilmek, potansiyel rahatsızlıkları önleyebilmek amacıyla düzenli olarak bilgilendirme yazıları yazmaya gayret ediyoruz. Elbette temennimiz hastalıkları ve rahatsızlıkları olmadan önleyebilmektir. Bunun yolu ise insanların günlük yaşam ve iş hayatında bilinçsiz bir şekilde vücutlarına hükmetmesidir. Bu sebeple bilgilendirme yazıları hazırlıyoruz, bilinçli yapılan hareketlerle hem rahatsızlıkların önüne geçilmesini, hem de daha kaliteli yaşamı hedefliyoruz. Bu yazımızı okumadan önce omuz ağrısı hakkında yazdığımız yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

Omuz Sıkışma Sendromu ( İmpingement Sendromu)

Omuz Sıkışma Sendromu kolumuzu kaldırmamızı sağlayan kasların tendonlarının ve bu bölgedeki kesenin omuzu oluşturan kemik yapılar arasında sıkışması sonucunda görülür. Elini yukarda kullanan mesleklerde, ev kadınlarında, yüzme ve voleybol gibi spor yapan sporcularda daha sık görülmektedir. Sonuç olarak bu problem omuzu kötü kullanma veya aşırı kullanma hastalığıdır. Bu sendromun önemi gerekli tedavi yapılmaz ve önlemler alınmazsa tendonlarının tamamiyle yırtılmasıyla sonuçlanabileceğidir.

 

Omuz Sıkışma Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Yakınmalar sıklıkla omuzun ve kolun kullanılması sonucu ortaya çıkar. Zamanla ağrı devamlı olmaya başlar. Özellikle geceleri hastayı uyutmayan ağrı haline dönüşür. Hastanın giyinme soyunma gibi günlük yaşam aktivitelerini etkileyecek düzeye gelir. Kol havaya kaldırılırken veya bu tarz bir harekette ağrı oluşabilir. Kolu geriye doğru çekerken oluşan ağrılar da bunu işaret ediyor olabilir. Kolun ön kısmına ve ellere kadar ulaşan ağrılar da omuz sıkışma sendromunu işaret eden diğer belirtilerdir. Omuz hareket ettirilirken eklemde bir durgunluk, takılma şeklinde hissedilebilen şey de yine omuz sıkışma sendromuna işaret olabilir.

 

Sıkışma Sendromunun Tedavisi Nasıl Yapılır?

– Zorlayıcı hareketlerden( kolun aşırı yukarı kaldırılması, tek el ve kolla bir cismin kaldırılması,kolun sırta doğru zorlanması) kaçınılmalıdır.

– Ağrılı dönemin ilk haftalarında günde birkaç kez 30 dakikalık buz paketleri uygulanmalı.

– Ağrı kesici ve anti romatizmal ilaçların kullanılması gereklidir.

– Bu uygulamalar ile şikayetleri gerilemeyemn hastaların kısa sürede Fizik tedavi ve Rehabilitasyon kliniklerine başvurarak; tedaviye alınması gerekir. Aksi takdirde donuk omuz rahatsızlığı başlayabilir.

– Omuza yapılan kortizon enjeksiyonları ve hiyalüranik asit enjeksiyonları ve PRP uygulamarı da çok faydalı olabilmektedir.