image

10-10-2018

Omuz Ağrısı Nedenleri Nelerdir, Nasıl Geçer ?

Omuz ağrısı yaşayanlar için hekimlerimiz tarafından hazırlanan yazılardan bir diğeri ile karşınızdayız. Omuz ağrısı nasıl geçer, omuz ağrısı yaşamamak için alınabilecek önlemler nelerdir,  bu kapsamda hazırladığımız yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Omuz Ağrısı

Omuz ağrısı,bel ağrısından sonra ikinci sıklıkta görülür.

 

Omuz Ağrısı Kimlerde Sık Görülür?

Omuz ağrısı özellikle kolunu kullanarak çalışan kişilerde doktora başvurma nedenleri arasında ilk sıralarda yer alır.

 

Omuz Ağrılı Hastalarda Şikayetler Nelerdir?

Ağrılı kol yukarı kaldırıldığında bıçak saplanır tarzda bir ağrı varsa ,çaydanlık vs kaldırmakta zorlanma,saç tararken omuzda yanma hissi olması, geceleri uyurken yön değiştirdiğinizde ağrı sizi uyandırıyorsa bu durum omzunuzda kas yırtığına işarete edebilir.

Omuz elem kapsülünün donması sonucu ; omuz hareketlerinde kısıtlılık görülür. Giyinme ,soyunma akitivitelerinde hasta zorlanır. Elini sırtına doğru hareket ettirmez;rahat giyinip soyunmaz.

Omuz çevresi kasların sinirlerinin hasarına bağlı olarak da omuz ağrıları görülebilir ve omuzda kuvvetsizlik, zayıflık daha ön plandadır.

Bazen iç organlardan yansıyan ağrılar da omuz ağrısı yapabilir. Safra kesesi,akciğer,meme hastalıkları da yansıyan ağrı olarak,omuz ağrısı yapar.

 

Omuz Ağrısı İçin Ne Yapılmalı ?

Omuz ağrısı yaşayan kişiler her şeyde olduğu gibi ve her yazımızda bahsettiğimiz gibi öncelikle omuz ağrısını tetikleyen yanlış hareketleri öğrenmelidir. İş stresinde ve yoğunluğunda bir çok şeyi unutabiliyoruz ya da es geçebiliyoruz. Bu gibi durumlarda en önemli olan ve hayat kalitemizi belirleyen metabolizmamıza yeterli önemi göstermeliyiz. Bu sebeple omuz ağrısı için ne yapılmalı sorusuna verilecek en iyi cevap öncelikle ağrının nedenlerine bakmak olacaktır. Omuz ağrısına neden olan şeyleri bildikten ve bunları yapmamaya özen gösterdikten sonra ikinci adım faydalı gelecek hareketli yapmak olacaktır.

 

Omuz Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Omuzun tendonlarını ( kas liflerini) ilgilendiren sıkışma sendromu diye adlandırdığımız hastalık ( impingement sendromu – Omuz Sıkışma Sendromu )

Donuk omuz ( Adeziv Kapsülit )

Tendonlara kireç birikimi ile oluşan kalsifik tendinitler

Omuz gevşekliği ya da omuzun yarı çıkıkları

Miyofasyal ağrı sendromu denilen omuzun çevresindeki kaslara bağlı zorlanma ağrıları

Omuz çevresi kasların sinirlerinin hasarı

 

Donuk omuz ( Adeziv Kapsülit ) nedir?

Donuk omuz eklem kapsülünün daralması sonucu kolun hareketlerinin ileri derecede kısıtlanması sonucu ortaya çıkan klinik bir tablodur. Tam olarak nedeni bilinmemektedir Omuz ekleminin iyi tedavi edilmemiş rahatsızlıkları sonrası veya kendiliğinden de oluşabilir. Şeker hastalarında daha sık görülmektedir.

Donuk Omuz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Biran önce fizik tedavi uygulamaları yapılarak,germe egzersizlerine başlanmalıdır. Ağrı ile mücadelede supraskapular sinir blokajı,omuz eklemine yönelik enjeksiyonlar yapılamsı gerekebilir.Donuk omuzun tedavisinde en önemli konu hastanın hastalığının uzun süreceğini bilmesidir.

 

Kalsifik Tendinit Ağrılı Bir Hastalık mıdır?

Bilinmeyen bir nedenle yumuşak dokuda kireç birikimi diye izah edebileceğimiz tendon üzerinde kristallerin çökmesi ile oluşan bir durumdur. Omuzda ağrı zorlayıcı bir aktivite sonrası ani ve şiddetli bir şekilde başlar. Şiddetli ağrının olduğu dönemde ilaç tedavisinin yanı sıra buz uygulaması ve kalsifik lezyona yapılacak enjeksiyon uygulamaları çok önemli yer tutar. Kronik olgularda ultrason tedavisinin ön planda olduğu fizik tedavi rehabilitasyon programları uygulanır. Şok dalga tedavisi (ESWT) uygulaması yapılmaktadır.

 

Omuz Ağrısı Nasıl Geçer

Nedenlerine göre farklı tedavilerle iyileştirilebilinir. Bu egzersizlerle sağlanabilir, ancak fizik tedavi yöntemiyle yapılan tedaviler daha çabuk sonuç verecektir.

 

Şok Dalga Tedavisi (ESWT)  Nedir?

ESWT (Extracorporeal ShockWave Therapy), Şok Dalga Tedavisidir. ESWT cihazı yardımı  yüksek basınç ve yüksek enerji çok kısa bir süre içerisinde (1 µsn)  ağrılı bölgeye uygulanmaktadır. Bilinen yan etkisi yoktur. Ağrılı bir yöntem değildir.

 

ESWT Uygulanan Hastalıklar Şunlardır ?

Omuzda kalsifik tendinit hastalığında

Plantar fasiitis ve topuk dikenine bağlı gelişen topuk ağrıları

Aşil tendonunda dejenerasyonla ortaya çıkan tendinopati durumu

Tenisçi dirseği ( lateral epikondilit)

 

Omuz Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir ?

Omuz ağrısı için Fizik Tedavi bölümüne gidilir. Bir fizik tedavi hekimine görünmenizde fayda vardır. Dahiliye bölümüne de gidebilirsiniz ancak önceliğiniz fizik tedavi olmalıdır. Zira hekimler gerekli gördüğünde diğer bölümler ve tetkikler için başka hastane ya da doktorlara sevk edeceklerdir.

 

Sık Tekrarlayan Omuz Çıkmalarında Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uygulaması Yapılır mı?

Eğer bir omuzda herhangi bir travma olmadan tekrarlayan çıkıklar olmaktaysa bu hastalar çıkığın yönüne göre uygun kasların kuvvetlendirmesini içeren fizik tedavi ve rehabilitasyon programlarından çok fayda görürler.

 

 

Omuz Ağrılarında  Ne Zaman Fizik tedavi ve Rehabilitasyonun Doktoruna Başvurmak Gerekir?

Ağrı yakınmasını takiben ilk hafta soguk uygulama,istirahat ve ilaç tedavisi ile şikayetler gerilemiyorsa en kısa zamanda Fizik tedavi ve rehabilitasyonun Doktoruna başvurulmalıdır. Aksi takdirde omuzda donukluk,kas kuvvetsizliği oluşabilir. Bu durum ağrı ve fonksiyon kaybının artmasına ve tedavi sürecinin uzamasına neden olur.